Višji nivo šolanja

Tandem vodnik, pes se v tem delu šolanja začne pripravljati na izpite višje stopnje, to so mednarodni izpiti IPO-1, IPO-2 in IPO-3.
Izpiti so razčlenjeni na discipline "A" (sled), "B" (poslušnost), "C" (obramba). V ta tečaj se lahko vpišejo vsi tečajniki ki imajo opravljen izpit B-BH.

Sam tečaj traja 120 šolskih ur ali še več.
50 šolskih ur je namenjenih poslušnosti, 30 sledenju in 40 obrambi. Psi se šolajo dvakrat na teden po 3 šolske ure.

Če se vodnik tako odloči, lahko svojega štirinožca uči le vaje sledenja in se pripravlja na izpit psa sledarja.

POSLUŠNOST
Psi se učijo na pozitivni motivaciji plena, kjer je pes za pravilno delo nagrajen s "plenom", to je lahko klobasa za igro, žogica,...
Vsakega psa je potrebno najprej analizirati, spoznati in šele nato se pristopi z za njim primernim šolanjem. Ker se psi razlikujejo po dominantnosti, podredljivosti, fizičnih zmožnostih jih je potrebno temu primerno tudi šolati. Z nekaterimi je potrebno delati zelo nežno, nekateri pa so potrebni ostrejšega prijema.

Vse vaje se začnejo iz osnovnega položaja in to je vaja sedi. Težnja vseh vaj poslušnosti pa je, da so le te izvedene dosledno, natančno in hitro.

ZA OPRAVLJANJE IZPITOV MORAJO PSI OSVOJITI NASLEDJE VAJE:

- Sedi v gibanju (med hojo)
- Prostor (uleganje) v gibanju (med hojo)
- Prinašanje predmeta čez skakalnico
- Prinašanje predmeta čez plezalno stenoV

- Sedi v gibanju (med hojo)
Prostor (uleganje) v gibanju (med hojo)

- Vaja stoj med hojo
- Prinašanje predmeta čez plezalno steno

- Sedi v gibanju (med hojo)
Prostor (uleganje) v gibanju (med hojo)

- Vaja stoj med tekom
- Prinašanje predmeta čez plezalno steno

SLEDENJE

Psa je potrebno pripraviti do te mere da samostojno zaznava vonj, ki ga človek zapušča na pohojenih tleh v stopinjah in v zraku nad stopinjami (sled).
O psu, ki sledi, pravimo, da izdeluje sled.

Pri hoji po naravnem zemljišču človek poškoduje tla s tem da stisne zemeljsko površino, poškoduje floro zemljišča pomečka mikroorganizme živalskega in rastlinskega izvora, polžke, mrčes, ki se nahaja na zemlji. Iz teh poškodb se začne razvijati kemijski proces (gnitje, venenje, izhlapevanje, trohnenje,..) ob katerem se sproščajo vonji, katere občutljiv pasji nos zaznava in jim sledi.

Obstaja več načinov šolanja sledenja odvisno ali psa bolj motivira hrana ali predmet za igro.
Pri vseh pa je potrebna enaka oprema in sicer 10 m dolga vrvica, oprsnica, količek za označitev začetka sledi, predmet (igrača), ki jo ima pes rad in če je to potrebno tudi hrana.

Polagalec sledi

Starost sledi

Čas izdelovanja sledi

OBRAMBA

Obrambe se psi učijo postopoma. Najprej se skozi igro prebuja nagon plena in nagon o brambe.
Glavni poudarek se daje nagonu plena, kjer s plensko igro psa usmerjamo skozi delo.
Obrambe se začnejo učiti že mladi psi, katere na začetku motiviramo s krpo, to se stopnjuje s klobaso za igro in kasneje preidemo najprej na mehki in nato na trdi rokav.
Cilj tega dela je, da je pes vedno zmagovalec in ta plen osvoji in ga tudi odnese.

ZA OPRAVLJANJE IZPITOV MORAJO PSI OSVOJITI NASLEDJE VAJE:

IPO-1

Iskanje markerja (2 zaklona)

IPO-2

Iskanje markerja (4 zakloni)
- zaporedno spremljanje markerja
- napad med zaporednim spremljanjem

IPO-3

Iskanje markerja (6 zaklonov)
- zaporedno spremljanje markerja
- napad med zaporednim spremljanjem